لوگوی بوتاکس سنتر
بوتاکس معده

بوتاکس معده

در دهه های اخیر، راهی برای درمان چاقی و اضافه وزن پیش روی انسان ها قراره گرفته است به نام بوتاکس معده، این روش به طور تعجب آوری مزیت هایی دارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد. بوتاکس معده عملی بی خطر و بدون عوارض است که کمک می کند در کمترین زمان، وزن کاهش پیدا کند و نتیجه ای ثابت شده دارد. این عمل بدون جراحی انجام گرفته و از طریق آندوسکوپی استاندارد و ایمن انجام می شود. همچنین یکی از مزیت های این عمل این است که به ظاهر بدن هیچ گونه آسیبی وارد نمیکند و هیچگونه ردی بر روی بدن به جای نمی‌گذارد و کاملا به صورت داخلی انجام می شود.

بوتاکس معده چیست؟

بوتاکس معده غالبا برای افرادی که شاخصه بدنی بالای 30 داشته باشند انجام می‌ شود و قبل از عمل باید سلامت معده و دستگاه گوارش به طور کامل چک شود به طوری که اگر فرد از سلامت بدن برخوردار بود، این عمل برایش انجام می شود و مجاز به استفاده از این روش است در غیر این صورت این عمل قابل انجام نیست.

تزریق بوتاکس معده باعث می شود فرد کم اشتها شود و به همین سبب وزن کاهش یابد افرادی که این عمل را انجام می دهند به احتمال زیاد پس از آن با حالت تهوع و یبوست روبرو خواهند شد که این اتفاق طبیعی بوده و به دليل کم اشتها شدن است و در مدت زمان کوتاهی رفع خواهد شد و نیز یکی نوشیدن زیاد آب به رفع این مشکل کمک بسیاری خواهد کرد. یکی دیگر از مزیت های بوتاکس معده که امروزه بسیار قابل توجه است استفاده از آن برای بهبود سرطان معده است که در موارد بسیار نتیجه مثبت داشته است.

بوتاکس معده چیست؟

چگونگی بوتاکس معده

در گذشته به این فکر بودیم که بوتاکس کردن تنها برای زیبایی و از بین بردن چین و چروک های صورت است اما امروزه یکی از بهترین و بی خطر ترین روش ها برای لاغری است. بوتاکس سمی با نام بولوتونیوم است که می تواند عضله و عصب را فلج کند و برای مدت زمانی از کار بیندازد و از چین و چروک جلوگیری کند، همانطور که گفته شد از این ماده برای کاهش وزن از طریق آندوسکوپی نیز استفاده می شود.

بوتاکس معده می تواند عصبی که احساس گرسنگی را به مغز انتقال می دهد از کار بیندازد و احساس گرسنگی را در انسان کاهش دهد. تزریق بوتاکس برای معده، مدت زمان طولانی تری غذا را در معده نگه می دارد و از هضم شدن آن جلوگیری کند که همین امر سبب می شود اشتهای افراد کاهش یابد و میل به غذای کمتری داشته باشند و در نتیجه کاهش وزن اتفاق بیفتد. مدت زمانی که این عمل طول می‌کشد 20 الی 30 دقیقه است که پس از آن نیز به بستری نیاز ندارد و لازم نیست افراد برای مدت زمان طولانی در محل عمل بمانند و این مورد نیز یکی از دیگر مزایای مهم است. قبل از عمل بوتاکس معده حتما باید شاخص توده بدنی اندازه گیری شود و برای عمل دستگاه گوارش مورد بررسی قرار گیرد.

تاثیر سن بر بوتاکس معده

سن افراد تاثیر خاصی بر روی عمل ندارد و پزشک مورد نظر با توجه به سبک زندگی و شاخص توده بدنی این عمل را انجام می دهد. بنابراین نمیتوان عدد خاصی را به عنوان بهترین سن بوتاکس در نظر گرفت. همانطور که گفته شد با بوتاکس معده، غذا مدت زمان بیشتری در معده و روده ها مانده و دفع دیرتری نیز دارد که سبب می شود فرد میل زیادی به خوردن غذا نداشته باشد و اشتها کاهش یابد و به این دلیل که تزریق بوتاکس برای مدت زمان مشخصی عضلات معده را فلج کرده و تحت تاثیر قرار می دهد، این عمل به طور تقریبی و بسته به مراقبت های شخصی 6 الی 8 ماه دوام آورده و پس از آن باید به دستور پزشک عمل شود.

تاثیر سن بر بوتاکس معده

لاغری دور کمر با بوتاکس معده

اگر می‌خواهیم در مدت زمان کوتاهی به لاغری نسبی دست پیدا کنیم، می توانیم بوتاکس معده را انجام دهیم. با لاغری با تزریق بوتاکس با سرعتی متوسط می توانیم لاغری را در بدن خود احساس کنیم. برخی نواحی از بدن به شدت در برابر لاغری مقاومت می کنند و افرادی وجود دارند که وقت و حوصله زیادی برای لاغری ندارند به همین دلیل عمل بوتاکس معده پیش روی افراد قرار گرفته است. ناحیه دور کمر از ناحیه هایی به شمار می رود که به سختی لاغر می شود ولی اگر بوتاکس معده انجام شود، می توان مشاهده کرد که دور کمر با سرعت خیلی بیشتری در حال لاغر شدن است.

لاغری دور کمر با بوتاکس معده یکی از دلایل اصلی انجام این عمل است. در واقع تزریق بوتاکس معده باعث می شود نواحی دور کمر در مدت زمانی کوتاه دچار چالش شوند و لاغری اتفاق بیفتند. از آن جایی که دور کمر به سختی لاغر می شود، بوتاکس معده از راه های مفید لاغری دور کمر شناخته می شود. افرادی که بوتاکس معده می کنند، اگر مراقبت های پس از عمل را به خوبی انجام دهند، به نتیجه فوق العاده خوبی دست خواهند یافت.

هزینه بوتاکس معده

بوتاکس معده از عمل هایی است که نسبتا قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای دارد و در مقایسه با انواع عمل های جراحی زیبایی بسیار بهتر است. هزینه بوتاکس معده با توجه به چندین عامل ممکن است متفاوت باشد. هزینه بوتاکس معده بسته به کلینیک یا بیمارستانی که در ان عمل را انجام می شود و همچنین براساس قیمت روز مواد بوتاکس و برند بوتاکسی که استفاده می شود، محاسبه می گردد. به دلیل اینکه این عمل توسط متخصص های مختلفی مانند جراح پلاستیک، فوق تخصص لاپاروسکوپی، جراح عمومی و متخصص داخلی گوارش انجام می شود، هزینه های متفاوتی دارد. توصیه می شود برای انجام بوتاکس معده از بهترین و قابل اعتماد ترین مواد استفاده شود که پس از آن بتوان اطمینان خاطر داشت.

قبل از انتخاب پزشک برای انجام این عمل، حتما با افرادی که تجربه انجام بوتاکس را دارند مشورت کنید و بهترین پزشک را انتخاب کنید زیرا عملی بسیار حساس است و باید توسط افراد با مهارت و با تجربه انجام شود. قابل ذکر است که بیشتر بیمه های درمانی هزینه را متقبل نمی شوند زیرا از عمل های زیبایی محسوب می شود و افراد باید تمامی هزینه ها را شخصا پرداخت کنند. درست است که هزینه بوتاکس معده در مقایسه با برخی جراحی های زیبایی پایین تر است اما گاهی این هزینه توسط پزشکان بالاتر محاسبه می شود پس باید برای انجام این عمل، به دنبال پزشکی و مبلغی مناسب باشیم.

هزینه بوتاکس معده

عوارض بوتاکس معده

اگر بگوییم عمل های زیبایی کاملا بدون عوارض هستند، قطعا حرف درستی نیست. هرگونه عمل زیبایی یا جراحی زیبایی می تواند عوارضی داشته باشد که حتی گاهی خطر آفرین هستند پس باید سعی کنیم پس از انجام هرگونه عملی مراقبت ها را به طور کامل انجام دهیم. قبل از انجام هرگونه عمل زیبایی باید با عوارضي که ممکن است پس از آن ایجاد شود آشنا شویم و هیچگاه بی اطلاع عملی را انجام ندهیم. بوتاکس مانند هر عمل دیگری دارای عوارض است که در اینجا چند مورد از آن عوارض را بررسی خواهیم کرد.

. احساس درد کم و تورم کوتاه مدت در ناحیه شکم پس از عمل
. احساس حالت تهوع به مدت چندین روز متوالی
. سوء هاضمه
. نفخ شکمی
. ضعف عضلانی
. مشکلات تنفسی
. احساس درد در ناحیه گلو
. خشکی دهان
. درد قفسه سینه
. تب
. مشکل در بلع
. بی حالی و استفراغ

اگر تزریق بوتاکس معده توسط متخصص انجام شود قطعا عوارض بسیار کمتری خواهد داشت اما اگر این عمل توسط افراد بی سابقه انجام شود ممکن است افراد را دچار عارضه های بسیار بیشتری کند که قابل جبران نخواهند بود.

عارضه مهمی که باید حتما به آن توجه شود این است که گاهی افراد به برخی مواد حساسیت یا آلرژی دارند و سم بولوتونیوم از مواردی است که حساسیت زا است. برخی افراد به این ماده حساسیت دارند و به هیچ عنوان نباید از آن استفاده کنند. از علائم حساسیت به این مواد می توان به تنگی نفس، تورم صورت و گلو، سرگیجه، عفونت ریه ها، استفراغ مداوم و غیره اشاره کرد.

از جمله عوارضی که پس از تزریق بوتاکس پیش روی افراد قرار می‌گیرد دردی نسبی است که به میزان تحمل افراد بستگی دارد. سردرد نیز یکی از شایع ترین عوارض پس از بوتاکس معده است که ممکن است تا چندین دور ادامه داشته باشد. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که گاهی عمل توسط یک تیم بی تجربه انجام شده و مقدار ماده تزریقی زیاد تر از حد مجاز تزریق می شود که همین امر سبب نکروز بخشی از معده می شود.

سخن پایانی

بوتاکس معده در سال های اخیر مورد توجه برخی انسان ها قرار گرفته است و به عنوان یکی از سریع ترین راه های لاغری به آن نگاه می کنند. با اینکه این عمل به عنوان یکی از عمل های ایمن شناخته می شود اما باید توجه داشت هرگونه عمل زیبایی اگر با احتیاط و با مهارت بالا انجام‌ نشود ممکن است خطر آفرین باشد. توصیه می شود برای انجام هرگونه عمل زیبایی به دنبال بهترین متخصصان باشید و سلامتی خود را در وهله اول مورد توجه قرار دهید زیرا هیچ زیبایی به اندازه سلامتی مهم نیست.

سوالات متداول بوتاکس معده

1- آیا می توان بوتاکس معده را روی شکم انجام داد؟

بوتاکس معده فقط روی ماهیچه های صاف معده اعمال می شود، هیچ تاثیری بر سلول های عصبی و حرکت روده ها ندارد.

2- ماندگاری بوتاکس معده چقدر است؟

به طور معمول، اثر درمان بوتاکس معده در عرض چند روز پس از عمل شروع می شود و می تواند تقریباً 3-6 ماه ادامه یابد. با این حال، در برخی موارد، اثر ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر باقی بماند.

3- چه کسانی نباید بوتاکس معده بزنند؟

کسانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن، شیردهی نباید بوتاکس دریافت کنند. اگر در مورد سابقه پزشکی خود سوال یا نگرانی دارید، باید قبل از انجام عمل بوتاکس با پزشک خود مشورت کنید.